1.Rachunek sumienia- Przychodząc do spowiedzi trzeba zastanowić się, przypomnieć sobie i uświadomić grzechy popełnione od ostatniej spowiedzi, aby potem móc wzbudzić w sobie żal za grzechy i postanowienie poprawy. Dlatego spowiedź zawsze trzeba rozpocząć od dobrego rachunku sumienia.
2. Żal za grzechy-Powinniśmy , żałować wszystkich naszych grzechów. Każda zła sytuacja popełniona przez nas jest grzechem i powinniśmy to sobie uświadomić. Musimy żałować wszystkich popełnionych grzechów. To konieczne , aby żal za grzechy był prawdziwy.
3. Mocne postanowienie poprawy-Postanowienie poprawy jest uzupełnieniem żalu za grzechy i jest potwierdzeniem jego prawdziwości. Powinniśmy chcieć się zmienić, obiecać Bogu poprawę i zastanowić się nad sobą.
4. Szczera spowiedź-To wyznanie wszystkich posiadanych grzechów. Nie możemy, żadnego zachować dla siebie. Bóg nam wszystkie wybaczy, ale pod warunkiem, że będzie to prawdziwa szczera spowiedź.
5. Zadość uczynienie Panu Bogu i bliźniemu- Dopełnieniem i sprawdzianem prawdziwego nawrócenia i żalu jest zadośćuczynienie Bogu i ludziom za popełnione winy. Jeśli to tylko możliwe powinniśmy naprawić wszystkie popełnione grzechy. Powinniśmy przeprosić wszystkich, których obraziliśmy lub skrzywdziliśmy. Powinniśmy postarać się, aby na przyszłość unikać okazji do grzechów i nie popełniać kolejnych, choć jest to bardzo trudne.