Po co bierzmowanie ??? Rola Ducha Świętego …
W dniu bierzmowania przyjmujemy znamię Ducha Świętego – pieczęć dziecka Bożego – niezniszczalny znak. Pierwsze takie znamię otrzymali apostołowie i ci, którzy z nimi byli w dniu Pięćdziesiątnicy (50 dni po zmartwychwstaniu Pana Jezusa). Wtedy przyszedł Duch Święty, aby ich pocieszyć, umocnić wiarę, obdarzyć męstwem i innymi darami. Tak czyni i dziś.
Po przyjęciu Ducha Świętego nasze gesty i słowa zmieniają się na lepsze – stajemy się świadkami Jezusa. Duch Święty wprowadza bowiem w nasze życie światło, demaskuje zło i pokazuje dobro.
W lepszym poznaniu Ducha Świętego pomaga nam Wyznanie Wiary, które odmawiamy w niedzielę i uroczystości na Mszy św. Mówi ono, że Duch Święty jest Bogiem, jest Osobą, ma tę samą naturę co Bóg Ojciec i Syn Boży. Któremu także należy się uwielbienie i chwała jak Ojcu i Synowi.
Duch Święty choć jest Osobą Boską to jest dla nas często nieuchwytną tajemnicą. Pismo Święte ukazuje Jego działanie w kilku symbolach:
– Wicher (wiatr), który oczyszcza powietrze, pojawia się nagle, porywając nagle to, co nie jest mocne.
– Ogień, który rozświetla i ogrzewa, ale przede wszystkim pokonuje wszelki opór, dając moc i odwagę tym, którzy czują się przerażeni, jak apostołowie w Wieczerniku.
– Woda, która oczyszcza z grzechów, która gasi pragnienie braku miłości i daje nowe życie.
– Gołębica, która przynosi orędzie pokoju i miłości.
– Tchnienie życia. Pan Jezus przyszedł po zmartwychwstaniu do apostołów i „tchnął na nich” Ducha Świętego. Tzn, że Duch Święty jest darem Pana Jezusa, posłanym od Ojca, który dalej kontynuuje dzieło, które On zapoczątkował, przychodząc na świat.
Duch Święty, który jest darem od Ojca i Syna, jest także dawcą darów, które udziela ludziom dla nich samych albo by służyli nimi innym w Kościele (charyzmaty).
Duch Święty obdarza nas siedmioma darami:
Duch Święty udziela także osobom różnych darów (charyzmatów), aby mogli nimi służyć innym, a przez to budować Kościół Pana Jezusa.
Duch Święty w tych, którzy Go zapraszają do życia rodzi w ich życiu owoce, które możemy (w sobie lub kimś) zauważyć: Są to: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, opanowanie czy łagodność.
Jak odbywa się udzielenie sakramentu bierzmowania?
W czasie Mszy świętej biskup (kapłan) wraz z zebranym Kościołem w modlitwie przyzywa nad kandydatami Ducha Świętego. Następnie biskup nakłada ręce na głowę każdego bierzmowanego, powtarzając gest Pana Jezusa, który nakładał ręce, aby błogosławić i uzdrawiać. Gest ten wyraża prośbę o wylanie darów Ducha Świętego. Po nałożeniu dłoni namaszcza czoło kandydata poświęconym olejem, zwracając się, do każdego kandydata po imieniu, aby „przyjął znamię daru Ducha Świętego”. Kandydat odpowiada. Amen (niech się tak stanie)
W dniu bierzmowania kandydat nie może być sam. Staje przy nim – świadek bierzmowania, który w czasie udzielenia tego sakramentu położy prawą rękę na prawym ramieniu kandydata. Świadek bierzmowania ma wspierać radą, modlitwą i uczynkami oraz troszczyć się o to, aby bierzmowany wypełniał obowiązki wypływające z przyjęcia tego sakramentu.
Obrzęd bierzmowania odbywa się zazwyczaj na Mszy świętej po Ewangelii. Składa się on z następujących elementów:
– Przedstawienie kandydatów biskupowi.
– Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. (wyrzeczenie się zła, wyznanie wiary, potwierdzenie swojej przynależności do Kościoła).
– Modlitwa biskupa o wylanie Ducha Świętego.
– Włożenie rąk i namaszczenie olejem Krzyżma Świętego.
– Przyjęcie Komunii Świętej.
– Na koniec błogosławieństwo końcowe i rozesłanie do nowego życia w mocy Ducha Świętego.
Warto zaprzyjaźnić się z Duchem Świętym! Warto Go poznawać, modlić się do Niego, prosić o pomoc. Duch Święty, który przemienia chleb i wino w Ciało i Krew Jezusa jest niezmordowany w działaniu. Ciągle przekonuje, zachęca, przynagla, podnosi, podsyca, przemienia, zapala, popycha, zagrzewa, przekonuje, jednoczy, poucza…
ks. Krzysztof Grzegorczyk
proboszcz
Input your search keywords and press Enter.