Nasza Parafia

  1. 1275

    Koszęcin

    Miejscowość Koszęcin jest wzmiankowana w 1275 roku. W tym roku biskup krakowski Paweł z Przemkowa nadał nowo poświęconemu kościołowi w Kamieniu dziesięciny z Koszęcina. W 1302 roku wieś wspomniana jest jako własność ojców cystersów z Jemielnicy, a w 1416 roku wskazana jest jako „Constantin”. Od XV wieku Koszęcin ze swym kościołem pw. Świętej Trójcy należał (jako filia) do parafii w Sadowie.

  2. 1868

    Samodzielna parafia przy kościele zamkowym

    W 1868 roku utworzono w Koszęcinie kurację, a w 1869 roku samodzielną parafię przy kościele zamkowym pw. Wniebowzięcia NMP. Świątynia, zbudowana na mocy fundacji w latach 1609–46, należała od pierwszej połowy XVII wieku do 1908 roku do katolików z Koszęcina i była kościołem filialnym parafii w Sadowie. Posługę duszpasterską spełniał każdorazowy kapelan zamkowy. 29 lipca 1647 roku poświęcenia kościoła dokonał biskup wrocławski Karol Neander.

  3. 1907-1908

    Budowa obecnego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

    W latach 1907–08 wybudowano przy udziale księcia Karla Gottfrieda zu Hohenlohe Ingelfingen obecny, neogotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to największy kościół w okolicy, mogący pomieścić 2 500 wiernych. Jego poświęcenie miało miejsce 15 października 1908 roku.

  4. 15 czerwca 1916

    Konsekracja kościoła

    15 czerwca 1916 roku, biskup Adolf Bertram (biskup wrocławski, późniejszy kardynał) dokonał konsekracji kościoła.W roku 1919 obchodzono 50 rocznicę wyłączenia Koszęcina z parafii sadowskiej. Mszę św. odprawił ks. proboszcz Urban z Sadowa, a homilię wygłosił ks. dziekan Hęciński z Lublińca.

  5. 26 października 2008

    Rok Jubileuszowy 100 lecia wybudowania i poświęcenia parafialnej świątyni ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Rok Jubileuszowy 100 lecia wybudowania i poświęcenia parafialnej świątyni ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęliśmy misjami świętymi (od 07 do 14 października 2008). Obchody 100-lecia poświęcenia kościoła odbyły się w niedzielę, 26 października 2008 roku. Centralnym momentem jubileuszowych obchodów była Msza św. o godz. 11.00, celebrowana przez Ks. Biskupa Jana Wieczorka – ordynariusza gliwickiego. Jednym z elementów Roku Jubileuszowego była również uroczystość odpustowa ku czci Serca Bożego, która przypadła 01 czerwca 2008 roku. Po sumie odpustowej odprawionej przez Ks. Biskupa Gerarda Kusza, została poświęcona pamiątkowa tablica dedykowana fundatorowi kościoła: Księciu Karolowi Gotfrydowi zu Hohenlohe – Ingelfingen oraz budowniczemu świątyni: Ks. Proboszczowi Karolowi Böhmowi. Epitafium zostało umieszczone pod chórem, po lewej stronie krzyża (z prawej znajduje się tablica poświęcona pamięci Ks. Proboszcza Waltera Gąski).

Duszpasterze

Księża obecnie posługujący w parafii

pastor

ks. Krzysztof Grzegorczyk

Proboszcz

urodzony: 23 maja 1975 w Gliwicach

wyświęcony: 18 maja 2002 w Gliwicach

ustanowiony proboszczem: 01 września 2020

Historia posługi duszpasterskiej:

od 2002 do 2006 – wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Bytomiu – Suchej Górze

od 2006 do 2011 – wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Gliwicach

od 2011 do 2015 – wikariusz parafii parafii Miłosierdzia Bożego w Gliwicach

od 2015 do 31 sierpień 2020 – wikariusz w parafii Matki Boskiej Piekarskiej,
Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Tarnowskich Górach – Opatowicach

od 01 września 2020 – proboszcz parafii NSPJ w Koszęcinie

pastor

ks. Leszek Skorupa

Wikariusz

urodzony: 30 marca 1979 w Gliwicach

wyświęcony: 03 czerwca 2006 w Gliwicach

ustanowiony administratorem: 01 października 2019

Historia posługi duszpasterskiej:

od 2006 do 2010 – wikariusz w parafii św. Franciszka w Zabrzu

od 2010 do 2013 – wikariusz w parafii Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach

od 2013 do 2015 – wikariusz parafii katedralnej św. Piotra i Pawła w Gliwicach

od 2015 do 2019 – wikariusz w parafii św. Anny w Bytomiu

od 01 do 30 września 2019 – wikariusz w parafii NSPJ w Koszęcinie 

od 01 października 2019 do 31 sierpnia 2020 – administrator parafii NSPJ w Koszęcinie

od 01 września 2020 – wikariusz w parafii NSPJ w Koszęcinie

pastor

ks. Zygmunt Jończyk

Wikariusz

urodzony: 04 czerwca 1963 w Piekarach Śląskich

wyświęcony: 13 maja 1989 w Katowicach

ustanowiony wikariuszem: 01 września 2018

Historia posługi duszpasterskiej:

od 1989 do 1992 – wikariusz w parafii św. Mikołaja w Lublińcu

od 1992 do 1995 – wikariusz w parafii Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim

od 1995 do 2004 – wikariusz w parafii Nawrócenia św. Pawła w Pyskowicach

od 2004 do 2009 – wikariusz w parafii Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach

2009 – wikariusz w parafii MB Różańcowej w Zabrzu-Grzybowicach

od 2009 do 2013 – administrator parafii św. Floriana w Czekanowie

od 2013 do 2018 – rezydent w parafii MB Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach

od 01 marca 2018 do 31 sierpnia 2018 – rezydent w parafii NSPJ w Koszęcinie

od 01 września 2018 – wikariusz w parafii NSPJ w Koszęcinie
pastor

ks. Tadeusz Fryc

Rezydent

urodzony: 31 sierpnia 1932 w Rudzie Śl. – Kochłowicach

wyświęcony: 07 września 1955 w Katowicach

przeszedł na emeryturę: 21 sierpnia 2006

Historia posługi duszpasterskiej:

od 1955 do 1992 – kapłan diecezji katowickiej

od 1992 – kapłan diecezji gliwickiej

od 09 września 1955 do 26 października 1956 – wikariusz w parafii św. Piotra i Pawła w Brzozowicach Kamieniu

od 27 października 1956 do 07 września 1961 – wikariusz w parafii św. Wojciecha w Radzionkowie

od 08 września 1961 do 10 lipca 1968 – prokurator (ekonom) w Wyższym Śl. Seminarium Duchownym w Krakowie

od 11 lipca 1968 do 20 sierpnia 2006 – proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie

od 21 sierpnia 2006 – rezydent w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie

Będziesz prześliczną koroną w rękach Pana, królewskim diademem w dłoni twego Boga.

Iz 62,3